Keresés
Close this search box.

Segítünk felelősen dönteni

Interjú Krausz Zoltánnal, Szalai Jánossal és Varga János Tamással

Hogyan lehet segíteni a milliárdos vagyont felhalmozó magyar középvállalkozások tulajdonosait, hogy ez a vagyon tartósan fennmaradjon, hogy a vállalat önjáróan működjön? Miképp lehet erre jogilag megalapozott, adóhatékony struktúrákat kialakítani. Ezt jártuk körbe a Vagyontervezés 360° három szakértőjével. 

Miben unikális a Vagyontervezés 360°? 

Dr. Varga János Tamás: Jog, vállalatépítés és adózás – ez a három, nálunk jelenlévő szakértelem lefedi a vagyontervezés teljes, háromszázhatvan fokos spektrumát. A jogi tevékenységgel megteremtjük a felhalmozott vagyon egyben tartásának jogi alap-infrastruktúráját. A vállalatépítési szolgáltatás segít abban, hogy a vagyon központi elemét képező céges vagyon időtállóan tudja szolgálni a tulajdonosát és a családját. Az adózási terület pedig azért kiemelten fontos, mert az adószempontoknak a vagyontervezés folyamatának minden egyes fázisában komoly relevanciájuk van. 

Kiknek érdemes igénybe venni az önök szolgáltatását?

Krausz Zoltán: Főleg azokat a cégtulajdonosokat támogatják, akik számottevő, tudatos tervezést igénylő vagyont halmoztak fel. A legfontosabb célunk, hogy ez a vagyon hosszú távon is fennmaradjon. Ennek egyik fontos aspektusa, hogy az adott cég menedzsmentje az alapító tulajdonos személyes közreműködése nélkül is hatékonyan tudja működtetni a társaságot. A cégek többsége azonban ma még nem önjáró. Ha valamilyen okból a tulajdonos csak egy rövid időre kiesik a irányításból, akkor ez a vagyon egy „elég nagy ütést szenvedhet el”, amire akár a teljes vállalkozás rámehet. A kockázat minimalizálása érdekében három tényezőre van szükség: megfelelő jogi alapokra, jól kialakított vállalatfelépítési struktúrára és adóhatékonyságra.

A cégépítési tapasztalat mit ad hozzá a vagyontervezési folyamathoz? 

K. Z.: Egy jól felépített vagyontervezési folyamatnak köszönhetően a vállalkozások olyan működést tudnak megvalósítani, ahol a tulajdonosnak heti 60 helyett elég 30 órát foglalkoznia a céggel. Ezen túl az alapító tulajdonos családja mentesülhet a kényszer alól, hogy valamelyik gyermekének tovább kell vinnie a társaságot akkor is, ha ehhez semmi kedvet nem érez. A vagyontervezés során nemcsak megteremtjük a jogi és adóügyi alapfeltételeket, hanem megtanítjuk az alapítót arra, hogy el tudja engedni a cég irányítását. Hogy ne az élete árán működtesse a vállalkozását. Valamint megtanítjuk a következő generációt arra, hogy tudjon csak tulajdonos lenni. 

Milyen általános és aktuális adózási kérdések merülhetnek fel a vagyontervezés során? 

Szalai János: A vagyontervezéssel kapcsolatban folyamatosan felmerülnek adózási kérdések, legyen szó utódlásról, cégeladásról vagy a társaságcsoport átstrukturálásáról. A kialakításban kulcstényező az időfaktor is, mivel jó néhány adójogi intézmény esetén bizonyos időre szükség van ahhoz, hogy az adómentesség vagy az adókedvezmény feltételei teljesüljenek. Érdekesség, hogy szeptemberben a bizalmi vagyonkezelés és a vagyonkezelő alapítványok vonatkozásában lejárt egy nagyon fontos határidő, ami az adózást kiemelten érintette. Ennek a lényege az volt, hogy a vagyonkezelésbe adott vagyontárgyak felértékelése adómentesen megtörténhetett. Úgy tűnt, lehúzták a rolót, de aztán novemberben kiderült, hogy majdnem teljesen visszatértek az eredeti forgatókönyvhöz, és ez újra vitalizálni fogja a piacot. A bizalmi vagyonkezelés, a vagyonkezelő alapítvány persze csak egy eszköz, de mégis kulcsintézménye ezeknek a területeknek. 

Az ügyfeleiknek mennyiben tudnak egyedi megoldást kínálni?

K.Z.: Minden ügyfél más vagyoni háttérrel érkezik, és eltérő elképzelései vannak a jövőről. A vagyontervezési folyamat az igények felmérésével kezdődik, amelyre egy a konkrét helyzetre és igényekre szabott struktúrát építünk fel. Tapasztalataim szerint a cégtulajdonosok igénylik, hogy legyen egy előre jól látható folyamat, amely tartalmazza, hogy milyen lépéseket kell tenni, és ennek mi a várható kimenete. Mi ezt tudjuk kínálni. Sokszor megfigyelhető, hogy külső tényezők is ebbe az irányba hatnak. Például amikor egy cég hosszú távú szerződést köt nemzetközi partnerekkel, elfordul, hogy a partner rákérdez: mi lesz, ha te már nem leszel aktív? Ez egy fontos hajtóerő.

Hogyan lehet biztosítani, hogy a vagyon hosszú távon is fennmaradjon?

V. J.T.: Ennek az egyik alapfeltétele, hogy a vagyonba tartozó cégek hatékonyan működjenek. Emellett a legfontosabb kérdés az, hogy ez a vagyon és a társaság irányítása hogyan maradhat egységes. Ha például az öröklések miatt a cég több részre hullik szét, akkor értéke az eredetinek a töredékére csökkenhet. Egy komoly vagyontervezéshez kell egy megfelelő méretű vállalat, illetve vagyon, ahol érdemes már azon gondolkozni, hogyan legyen az átörökítés. Egy vagyonkezelő alapítvány létrehozása 600 millió forintos induló vagyontól lehetséges, így ez már önmagában kijelöl egy belépő szintet, hogy honnantól érdemes a vagyontervezéssel komolyan foglalkozni.

Miért fontos a mai világban a vagyontervezés?

SZ. J.: Sokszor teljesen más problémával keres meg az ügyfél, és amikor megkérdezem, hogy abba belegondolt-e, hogy mi lesz a vagyonnal, ha ő már nem lesz, akkor meglepődik. Fel kell hívni a tulajdonosok figyelmét ezekre a vakfoltokra. Sok minden átértékelődött az utóbbi években, a Covid, az orosz–ukrán háború, az ellátási láncok problémája mind azt hozta, hogy a biztonság sokkal fontosabb lett. Aki felépített egy komoly vagyont, annak felelősséggel arra is gondolnia kell, hogy mi lesz az életén túl. Jól el kell rendeznie a dolgokat. Olyan ez, mint a végrendelet. Vagyonkezelő alapítvánnyal százszázalékosan lehet biztosítani, hogy egyben maradjon a vagyon. 

Megosztás:

ÖN HOGY GAZDÁLKODIK VAGYONÁVAL?

Töltse ki a Vagyontervezés 360⁰ kérdőíveit, amelyek segítenek megállapítani cége és vagyona jelenlegi helyzetét!

További cikkeink

Hogyan készíthetem fel a szervezetet egy komoly piacbővítésre vagy egy új üzletág indítására, amely akár többszörösére is növelheti vállalkozásom árbevételét?
Adódhat olyan helyzet, ahol a versenyben maradás csak tulajdonosváltással oldható meg, de olyan is, ahol a fiatalabb generáció nem akarja továbbvinni az üzletet, az idősebb pedig már visszavonulásra gondol. De lehet, hogy valaki az élet más területén akar újat alkotni. És jön a kérdés: akkor most eladjam a cégem? Ezt a kiadványt nekik készítettük.
A 2023 év végén újra szabályozott jogi környezettel a vagyonkezelő alapítványok és a bizalmi vagyonkezelések egységesen, az adójogrendszerbe illeszkedő, a többi jól ismert, adóelőnyt biztosító intézményhez (TBSZ, NYESZ, ÖPT stb.) hasonló szabályozást kaptak.